fbpx

Kary za niestosowanie KSeF

2024-03-01
kary ksef
Spis treści:
0
(0)

Coraz więcej mówi się o wprowadzeniu obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce. Aktualnie wiemy już od Ministerstwa Finansów, że nie wydarzy się to na pewno w 2024 roku. Jednak można się spodziewać, że zmiana wejdzie w życie w przyszłym roku, ponieważ pierwotny termin ustanowienia obowiązkowości użytkowania systemu KSeF był ogłoszony na dzień 1 lipca 2024 roku. Nie każdy jest gotowy i chętny na tę „rewolucję”. Zalecamy jednak nie buntować się przed postępującymi zmianami, ponieważ Ministerstwo Finansów przewiduje kary dla osób, które nie będą wystawiać faktur w KSeF, lub nie będą tego robić w wyznaczonym terminie. Jakie są kary za niestosowanie KSeF? Co się stanie, jeśli nie zmieszczę się w terminie wystawienia faktury? Jak wysokie będą kary za złamanie zasad systemu KSeF?

W jakim terminie należy przekazać fakturę do KSeF?

Krajowy System e-Faktur nie zmienia przepisów dotyczących terminów wystawiania faktur. Te terminy reguluje ustawa VAT. Zgodnie z tą ustawą faktura za sprzedaż towary lub wykonanie usługi musi zostać wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do sprzedaży lub wykonania usługi. Jednak kiedy KSeF stanie się obowiązkowy, to datą wystawienia faktury będzie data przesłania jej do KSeF, nawet jeśli plik został przygotowany wcześniej i na fakturze widnieje wcześniejsza data. Trzeba więc zwracać uwagę na to, aby przygotowanych faktur nie zostawiać na ostatnią chwilę do przesłania. Co ważne – daty wystawienia faktury nie stanowi data nadania fakturze numeru KSeF, tylko data rozpoczęcia przesyłania pliku z fakturą. 

Terminy przesyłu faktury są ustanowione i sprecyzowane przez Ministerstwo Finansów jedynie w przypadkach awarii lub niedostępności KSeF. Pisaliśmy o tym w artykule o awariach KSeF.

KSeF – za co można otrzymać karę?

Kary za niestosowanie się do ustalonych zasad będą nakładane przez urząd skarbowy. Ustanowiono już, że będą one miały postać kary pieniężnej. Podatnik może uzyskać karę od urzędu skarbowego w przypadku:

  • nie wystawiania faktur strukturyzowanych wbrew obowiązującym zasadom (czyli kiedy KSeF będzie obowiązkowy, a podatnik nie będzie z niego korzystał)
  • wystawienia faktury wbrew ustalonej strukturze w czasie trwania awarii lub niedostępności systemu
  • nie przesłania faktury w ustalonym terminie po ustaniu awarii, niedostępności, lub po odzyskaniu dostępu po błędzie po stronie podatnika

Urzędnik skarbowy ma prawo do wystawienia kary wynoszącej do 100 procent kwoty podatku wykazanego na danej fakturze. Jeśli faktura nie miała ustalonej kwoty podatku wtedy kara może wynosić do 18,7 procent kwoty ogólnej widniejącej na fakturze.

Od kiedy będzie obowiązywać kara za niestosowanie się do KSeF?

Jak już pisaliśmy na początku artykułu, na ten moment obligatoryjność KSeF została odroczona na czas nieokreślony. Większość przedsiębiorców i specjalistów podejrzewa jednak, że podatnicy będą musieli obowiązkowo korzystać z KSeF już w roku 2025. Kiedy wcześniej ogłoszono datę obowiązku wprowadzenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur na dzień 1 lipca 2024, to jednocześnie poinformowano o przewidywanym okresie przejściowym, w którym nie obowiązywałyby żadne kary pieniężne, ze względu na trwające wdrożenie się w nowe obowiązujące zasady. Okres ochrony przed nałożeniem kary miał trwać pół roku, tj. do 1 stycznia 2025 r. Można więc podejrzewać, że wraz z ujawnieniem nowej daty planowanego wprowadzenia obowiązku korzystania z KSeF okres ochrony przed karą będzie również trwać pół roku.

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij w gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu. Bądź pierwszy!


Biuro Obsługi Klienta
+48 61 639 42 98
rejestracja@ksefdlabudownictwa.pl
Adres: ul. Górnicza 2/143, 60-107 Poznań
design: Duind™